خالی کردن زانو

 

خالی کردن زانو

خالی کردن زانو چیست؟ خالی کردن زانو در چه افرادی بروز میکند؟ آیا خالی کردن زانو درمان دارد؟ پیشگیری هایی برای بروز بیماری خالی کردن زانو چیست؟بهترین دکتر برای درمان خالی کردن زانو چه کسی است؟

سوالاتی از این دست برای افراد مبتلا به بیماری خالی کردن زانو به وجود می آید. که برای مطلع شدن از جواب این سوالات در این مقاله همراه ما باشید.

خالی کردن زانو چیست؟

به معنی لغزش زانو از قسمت ران بر روی قسمت ساق پا هست. که به طور ناگهانی پا افراد دچار لغزش می شود. خالی کردن زانو هم میتواند با درد های تیر کشنده همراه باشد، و هم میتواند با افت کردن یا لاکینگ همراه باشد.

علت های مختلفی برای به وجود آمدن بیماری خالی کردن زانو در علم پزشکی مطرح هست که این عوامل عبارت است از:

  1. پارگی رباط های صلیبی
  2. پارگی رباط های جانبی زانو یا(کلترال)
  3. پارگی های مینیسیک
  4. ضعف عضلات اطراف مفصل زانو
  5. آرتروز
خالی کردن زانو چیست

خالی کردن زانو چیست

پارگی رباط های صلیبی و رباط های جانبی

رباط های صلیبی و رباط های کلترال زانو باعث استحکام به زانو میشود. وزمانی که دچار پارگی میشوند به طور حتم مفصل دچار ناپایداری خواهد شد.  اگر بخواهیم به صورت کلی این رباط های جانبی را توضیح دهیم باید بیان کنیم. که مهم ترین جهتی که لیگامان های زانو به آن اجازه حرکت میدهند خم و راست شدن زانو است. گرچه زانو در جهات دیگر هم حرکات خفیفی دارد.

زانو هر فرد تشکیل شده از  چهار لیگامان است که این اعضا عبارتند از:

  • لیگامان متقاطع قدامی یا ACL
  • لیگامان متقاطع خلفی یا PCL
  • لیگامان کلترال داخلی یا MCL
  • لیگامان کلترال خارجی یا LCL

آسیب لیگامان های کلترال زانو چگونه ایجاد میشود؟

در این قسمت از مقاله میخواهیم به این موضوع بپردازیم که چه مواردی باعث آسیب لیگامان های کلترال زانو میشود:

آسیب های وارد شده به لیگامان ها هم به صورت خارجی هست هم به صورت داخلی. آسیب لیگامان جانبی یا کلترال داخلی بیشترازلیگامان خارجی اتفاق میفتد. ضربه مستقیم به قسمت خارجی ران و زانو موجب باز شدن سطح مفصلی زانو در قسمت داخلی شده. که نتیجه آن تحت کشش قرار گرفتن لیگامان کلترال داخلی و آسیب آن است. آسیب لیگامان کلترال خارجی معمولا همراه با آسیب دیگر ساختمان های زانو است. در موارد کلی آسیب به لیگامان ها  ممکن است بصورت فقط یک کشیدگی باشد. و یا ممکن است لیگامان دچار پارگی ناقص یا پارگی کامل شود.

دلایل آسیب به کلترال زانو

در ادامه میخواهیم  موردی که موجب آسیب به لیگامان جانبی یا کلترال داخلی میشود را نام ببریم:

آسیب رباط جانبی داخلی به این صورت است که فرد در حالی که روی یک زانو ایستاده است. کمی زانویش را خم کند و در همین حال تنه خود را روی زانو بچرخاند. این آسیب ها بیشتر در ورزشکاران بخصوص ورزش های فوتبال، بسکتبال، والیبال و اسکی دیده میشوند. اگر فشاری که به این صورت به رباط وارد میشود کم باشد فقط موجب کشیدگی و رگ به رگ شدن آن میشود. رگ به رگ شدن رباط جانبی داخلی زانو شایعترین آسیب زانو است. اگر فشار بیشتری به رباط وارد شود آنرا بطور ناقص یا حتی کامل پاره میکند. اگر فشار باز هم بیشتر باشد رباط های صلیبی و یا منیسک ها هم آسیب میبینند. ممکن است استخوان های اطراف مفصل زانو هم دچار شکستگی شوند.

پارگی مینیسک

از جمله علل های دیگری که باعث این بیماری میشود پارگی های مینیسیک است.

مینیسک چیست؟

مینیسک یک بالشتکی است که بین مفصل واقع شده است و زمانی که دچار پارگی شود. مسلما باعث ایجاد لغزش در پا میشود و باعث خالی کردن زانو میشود. مینیسک دو سری بافت نرم و هلالی شکل‌ است. که داخل مفصل قرار دارند که مجموعا یک دایره را تشکیل می‌دهند. جنسشان از بافت نرم است و خاصیت لاستیکی دارند. مینیسک وظیفه دارد که وزن بدن را در سراسر مفصل زانو به یک اندازه توزیع کند.

پارگی مینیسک چیست؟

پارگی مینیسک یکی از آسیب‌های شایع است که بر مفصل زانو اثر می‌گذارد. مینیسک‌ها دیسک‌های C شکلی هستند. که از جنس غضروف محکمی به نام فيبروكارتيلاژ می‌باشند. مینیسیک‌ها بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار گرفته. و برای توزیع بار و جذب شوک در مفصل زانو بسیار مهم هستند.

ضعف عضلات اطراف مفصل زانو

از دلایل دیگر این بیماری میتوان به ضعف عضلات اطراف مفصل زانو اشاره کرد. زمانی که عضلات چهار سر و عضلات همسترینگ ضعیفی داشته باشیم زانو مسلما خالی خواهد کرد. معمولا در سنین بالا که افراد مسن هم دچار آرتروز میشوند. و هم مفاصل تحلیل شده و ضعیف میشوند خالی کردن زانو اتفاق می افتد.

آرتروز

از دلایل دیگر که در مطالب بالا هم بیان شد آرتروز است .

بعد از بیان کردن نکاتی که باعث به وجود امدن خالی کردن زانو میشوند حالا باید نکاتی را بیان کنیم. که در زمینه درمان این بیماری موثر است:

راه های درمان

همانطور که در بالا در مورد علت های به وجو آمدن این بیماری صحبت شد. باید بیان شود. که برای درمان خالی کردن زانو تمامی علت هایی که باعث خالی کردن زانو میشود باید درمان شود.

در مراحل اولیه  آیس بگ یا یخ درمانی، استراحت، مدت درمان با توجه به صلاح دید پزشک، اسپلینت، استفاده از بریس زانو بند از مواردی هست که به روند درمان کمک خواهد کرد. در نهایت درمان بر اساس نظر پزشک و بر اساس نوع و علت بیماری متفاوت هست. که باید در زمینه علت های زیر بهترین و سریعترین روش با زیر نظر قرار گرفتن توسط پزشک انجام شود.

علت هایی که در قسمت های بالا برای به وجود آمدن بیماری نام برده شد عبارتند هستند از:

که هرکدام از این علت ها راه های درمانی متفاوتی را به خود اختصاص داده اند.

دکتر مجید قربان زاده بهترین پزشک و متخصص ارتوپد در غرب و شرق تهران هستند. که با بهره گیری از بهترین و موثر ترین روش ها به درمان بیمار ها می پردازند. برای نوبت دهی و مراجعه به مطب ایشان از طریق شماره تماس ها اقدام به نوبت دهی کرده. و در زمان تعیین شده به ایشان مراجعه کنید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر مجید قربان زاده

پیج اینستاگرام دکتر مجید قربان زاده

کانال آپارات دکتر مجید قربان زاده

کانال نماشا دکتر مجید قربان زاده

———————————————————–

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آرتروزآیس بگ یا یخ درمانیبهترین پزشک ارتوپد در مرزدارانبهترین دکتر ارتوپد در غرب تهرانپارگی رباط های صلیبی و رباط های جانبیپارگی مینیسکپارگی مینیسک چیستخالی کردن زانوخالی کردن زانو چیستدلایل آسیب به کلترال زانوراه های درمان بیماری خالی کردن زانورباط های جانبیرباط های صلیبیضعف عضلات اطراف مفصل زانومینیسک چیست

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button