تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

پزشک ارتوپد، برای بهبود حرکات طبیعی مفصل ها و یا از بین رفتن درد مفاصل آسیب دیده نظیر شانه، آرنج، مفصل ران و مچ پا عمل تعویض مفصل زانو را تجویز می کند.

چه زمانی باید افراد عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهند؟

برای بهبود و درمان درد در اثر مفاصل آسیب دیده به خصوص بیماری آرتروز، در ابتدا پزشک معالج برای افراد، دارو ها و درمان هابی را تجویز می کند که این درمان ها نظیر:

 • داروهای ضد التهاب
 • فیزیوتراپی
 • استفاده از وسایل کمکی مانند عصا برای پیاده ‌روی
 • تزریق مفصلی کورتیزون
 • کاهش وزن (برای افراد چاق)
 • تزریق مکمل روان‌ساز برای کاهش درد مفاصل
 • ورزش و بهبود وضعیت سلامتی
 • کاستن از فعالیت‌های دردناک

 حال اگر این تجویز برای افراد ثمر بخش نبود، عمل جراحی تعویض مفصل زانو انجام می شود. که این عمل برای افرادی که دارای شرایط زیر هستند صورت می گیرد.

که این شرایط عبارتند از:

 • آسیب‌دیدگی غضروف
 • باریک شدن فضای بین مفاصل
 • ناهنجاری مفصل
 • سفتی مفاصل
 • بیماری یا سایر عارضه‌های دژنراتیو یا آسیب زا

در عمل جراحی تعویص مفصل زانو از مفصل مصنوعی ( پروتز ) استفاده می شود.

کسانی که عمل جراحی تعویض مفصل را انجام می‌دهند، به‌مرور شاهد بهبود درد مفاصل، یافتن توانایی انجام فعالیت‌های روزمره و افزایش کیفیت زندگی خواهند بود. بیشتر عمل‌های جراحی تعویض مفصل در ناحیه‌ی ران و زانو انجام می‌گیرند و عمل‌های جراحی مچ پا، آرنج، شانه و انگشتان دست عموما بسیار کمتر انجام می‌گیرند.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل چه عوارضی دارد؟

شایع ترین عوارض آرتوپلاستی یا عمل تعویض مفصل زانو عبارتند از:

 • تشکیل لخته‌های خونی در پا یا ریه.
 • عفونت.
 • خونریزی.
 • شل شدن قطعات مفصل مصنوعی.
 • آسیب دیدن رگ ها و عصب های خونی محل جراحی.
 • در بد ترین حالت، ممکن است حتی بعد از تعویض مفصل زانو درد از بین نرود و کارکرد مفاصل نیز مانند روز اول نشود.

چگونه برای عمل جراحی تعویض مفصل آماده شویم؟

قبل از عمل جراحی تعویض مفصل زانو پزشک ارتوپدی علاوه بر خواستن سابقه بیماری، از شما در خواست می کند که قبل از عمل، یک آزمایش کلی برای چکاب و معاینه کامل جسمی انجام دهید.

مطالعه بیشتر  نکروز چیست؟

همچنین قبل از عمل باید هر گونه دارویی که مصرف کرده اید و یا درحال مصرف آن هستند چه گیاهی و چه شیمیایی را به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

بر همین اساس افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا سایر داروهای دیگری که سبب لختگی خون می شود، استفاده می کنند نیز، باید طبق دستور پزشک قبل از عمل جراحی متوقف و قطع گردد.

همچنین خانم هایی که باردار هستند یا می خواهند باردار شود و یا در شرف بارداری به سر می برند نیز، باید حتما وضعیت خود را به پزشک ارتوپدی اطلاع دهند.

قبل از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، افراد به مدت 8 ساعت نباید چیزی مصرف نمایید.

همچنین پزشک قبل از عمل جراحی، برای بیمارانی که از درد شدیدی رنج می برد و دچار تشویش و استرس شده اند، دارو های آرام بخشی را تجویز می کند.

بعد از آن که عمل جراحی به اتمام رسید، بیمار باید هر چه سریع تر برای بهبودی بهتر، عمل فیزوتراپی را در طول هفته انجام دهند.

در طول عمل جراحی تعویض مفصل چه اتفاقی می‌افتد؟

دو روش برای بیهوشی عمل جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد که در روش اول ، پزشک معالج تنها ناحیه محل جراحی را بی حس می نماید که به آن بیهوشی موضعی می گویند.

اما در روش دوم، پزشک از بیهوشی عمومی برای بیماران استفاده می کند. به گونه ای که کاملا بیمار را بیهوش و بعد به عمل جراحی می پردازد.

مراحلی که در عمل جراحی تعویض مفصل طی می شود عبارتند از:

 • در ابتدا به بیمار لباس مخصوص اتاق عمل یا گان پوشانده می‌شود.
 • احتمال دارد سوند ادراری نیز به بیمار وصل شود.
 • ممکن است به بیمار سِرُم تزریق شود.
 • ممکن است نیاز باشد موهای زائد محل جراحی تراشیده شوند.
 • و در آخر در طول عمل جراحی یک متخصص بیهوشی مرتبا وضعیت فشار خون، اکسیژن خون، ضربان قلب بیمار را زیر نظر می گیرد.
 • قبل از عمل جراحی ناحیه مورد نظر به خوبی ضد عفونی می شود.

هدف از جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

ساییدگی مفصل باعث نزدیک شدن فاصله ی استخوان ها با یکدیگر می شود.

علاوه بر اینکه فرد محدود می شود و برای انجام فعالیت های روزمره خود مانند بالا رفتن از پله، بیمار متحمل درد شدید در ناحیه ی زانو می شود پس انجام تعویض مفصل زانو گزینه مناسبی است.

مطالعه بیشتر  بازسازی رباط صلیبی و درمان مینیسک

تعویض مفصل زانو در این افراد، درد ناشی از ساییدگی، روماتیسم، تخریب مفصل و آرتروز زانو را از بین می برد که همین موضوع باعث می شود پس از مدتی کوتاه، بیمار به فعالیت های روزمره خود برگردد.

بهترین سن جهت تعویض مفصل زانو

زمانی که مشکلات خاص و هرگونه تخریب برای مفاصل اتفاق می‌ افتد پزشکان سعی دارند تا حد ممکن عمل های جراحی پرخطر را انجام ندهند و از سایر روش‌ های کاربردی استفاده می‌ کنند.

 اما مسئله مهم این است که برخی از افراد تصور می‌ کنند که فقط در سنین جوانی فرصت برای انجام چنین جراحی هایی را دارند و در سنین میانسالی ممکن است عمل نتیجه مناسب را نداشته باشد.

 مسئله مهم این است که معمولا آسیب به مفاصل و بروز آرتروز در سنین بالا اتفاق می‌ افتد و در این دوره افراد به عمل‌ های جراحی و تعویض مفصل زانو احتیاج پیدا می‌ کند.

 با این حال نمی‌ توان محدوده سنی خاصی را برای این جراحی در نظر گرفت و برخی از جوانان ممکن است بر اثر آسیب های جسمانی، تصادفات و حتی ضربه نیاز به چنین درمانی داشته باشند، قطعا نتیجه عمل با توجه به شرایط جسمانی افراد متغییر خواهد بود.

اگر در میانسالی و با افزایش سن به چنین عملی نیاز باشد پزشکان و متخصصان سعی دارند بهترین روش های درمانی را برای افراد انجام دهند.

به عنوان مثال تمامی بیماری های زمینه ای مورد ارزیابی قرار می‌ گیرند تا پزشک بتواند اطلاعات دقیقی از وضعیت جسمانی افراد به دست آورد.

پس از آن پزشک با آگاهی کامل می تواند عمل مربوطه را انجام داده و تعویض مفصل زانو را به درستی در پیش می‌ گیرند.

 اگر مفصل زانو آسیب ببیند، تحلیل رود یا به طور کلی از بین برود قطعا افراد قادر به حرکت درست نبوده و ساییدگی استخوان ها بر یکدیگر درد و محدودیت بسیار زیادی را به همراه دارد.

اگر نیاز باشد که پزشک مفصل زانو را تعویض کند و جایگزین مناسب را برای آن در نظر بگیرد محدوده سنی افراد چندان اهمیتی ندارد.

پزشکان سعی دارند تا بهترین روش را در پیش گرفته و تمام تلاش خود را به کار می‌ گیرند تا ضمن انجام عمل تعویض مفصل زانو نتیجه مناسب برای بیماران به دست آید.

با این شرایط  محدودیت های حرکتی افراد برطرف شده و همواره سلامت جسمانی آنها حفظ خواهد شد.

البته با توجه به شرایط سنی و جسمانی، افراد دوره نقاهت متفاوتی را طی می‌ کنند که برای برخی طولانی تر و برای برخی دیگر با آسانی و محدودیت کمتر سپری خواهد شد.

مطالعه بیشتر  آرتروسکوپی

 مسئله قابل توجه که باید بدانید این است که معمولا افراد تا پیش از ۵۰ سالگی نیازی به تعویض مفصل زانو ندارند و سایر روش های درمانی برای آنها کاربردی خواهد بود.

اما در محدوده سنی ۶۰ تا ۸۰ سال اگر مفاصل زانو با ساییدگی مواجه شوند پزشکان تعویض کلی آنها را روش درمانی مناسب تری می دانند.

زیرا شرایط جسمانی در این دوره به گونه ای است که دیگر روش های درمانی با نتیجه مناسب همراه نبوده و به همین دلیل پزشکان برای بهبود سریع تر وضعیت بیمار تعویض مفصل زانو را مناسب می دانند.

 قطعا از بین رفتن مفصل زانو برای تمامی افراد فرایندی دردآور و نگران کننده است و به دنبال روش های درمانی مناسب هستند.

از آنجایی که در سنین بالاتر ترمیم بافت های آسیب دیده به کندی اتفاق می‌ افتد پزشکان دیگر روش‌ های مختلف را برای کاهش درد و ترمیم بافت مفصل انجام نمی دهند.

در سنین ۶۰ تا ۸۰ سالگی وضعیت جسمانی افراد به گونه ای است که نیاز است مفصل به طور کامل تعویض شود، زیرا روند بهبود سایر روش‌ های دیگر به کندی اتفاق افتاده و ممکن است در این دوره نه تنها نتیجه مناسب حاصل نشود بلکه شدت آسیب افزایش پیدا کرده و میزان دردهای استخوانی نیز بیشتر خواهد شد.

انواع مختلف جراحی تعویض مفصل زانو:

جراحی تعویض مفصل زانو به صورت جزئی:

این نوع جراحی در سن های مختلف قابل انجام بوده و بسته به میزان سلامتی اجزای مفصل مانند رباط ها و میزان آسیب دیدگی بخش های مختلف زانو توسط پزشک انتخاب می شود.

جراحی تعویض مفصل زانو به صورت کامل:

این نوع جراحی اغلب با تعویض کامل بخش های سطحی از انتهای استخوان ران، استخوان ساق پا و یا تعویض سطح زیرین کاسه زانو انجام می گیرد.

عمل تعویض مفصل زانو چگونه انجام می‌شود؟

پزشک و جراح ارتوپدی بعد از ضد عفونی کردن ناحیه مورد نظر، برشی را در محل مفصلی ایجاد می کند و محل آسیب دیده را ترمیم ، اصلاح و  کاملا بر می دارد. و در آخر ناحیه مورد نظر را بخیه یا منگنه می کند و با بانداژ و یا پانسمان آن را می پوشاند.

بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو اگر دچار علایم زیر شده اید حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید:

 • افزایش درد در اطراف محل جراحی.
 • قرمزی، تورم، خونریزی یا ترشحات دیگر از محل جراحی.
 • تب یا لرز.
 • بی‌‌حسی یا گزگز در عضو آسیب‌دیده.

دکتر قربان زاده جراح و متخصص استخوان، مفاصل و ستون فقرات (ارتوپد)

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر مجید قربان زاده

پیج اینستاگرام دکتر مجید قربان زاده

کانال آپارات دکتر مجید قربان زاده

کانال نماشا دکتر مجید قربان زاده

———————————————————–

عوارض تعویض مفصل زانو – قیمت تعویض مفصل زانو – پانسمان تعویض مفصل زانو

بهترین دکتر برای تعویض مفصل زانو – عکس عمل تعویض مفصل زانو – دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول میکشد – تعویض مفصل زانو نی نی سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *