آناتومی لگن چیست؟

آناتومی لگن چیست؟

آناتومی لگن چیست؟

آناتومی لگن چیست؟

آناتومی لگن چیست؟ لگن از چه اجزایی تشکیل شده است؟ ساختمان استخوانی و مفصلی لگن چیست؟ استخوان  بی نام یا خاصره چیست؟ استخوان خاجی چیست؟ عضلات کف لگن خاصره چیست؟ آناتومی عروق و اعصاب لگن و استابولوم چیست؟

آناتومی لگن

مفصل لگن یکی از بزرگترین مفصل بدن می باشد. و کل وزن بدن را به دوش می کشد. که بین ستون مهره و اندام های تحتانی قرار گرفته است. مهمترین قسمت لگن از لحاظ حرکتی مفصل ران است.

لگن از چه اجزایی تشکیل شده است؟

لگن از اتصال استابولوم و استخوان ران یا فمور تشکیل شده می شود. مفصل لگن پایین تر از حفره های استابولوم وجود دارند.

حلقه لگن بجز عروق، اعصاب و عضلات، حاوی ارگان های گوارشی و ادراری و تولید مثل است.

دراین مقاله اختصاصاً در مورد قسمت های حرکتی لگن که استخوان بندی و عضلات و عروق و اعصاب آن را شامل می شود صحبت می کنیم.

ساختمان استخوانی و مفصلی لگن چیست؟

لگن از اتصال سه استخوان تشکیل شده است که عبارتند از:

 • دو استخوان بی نام یا استخوان خاصره (innominate bone )
 • یک استخوان ساکروم (sacrum) در وسط .

استخوان  بی نام یا خاصره چیست؟

استخوان خاصره از یک استخوان چهارگوش و نامنظم ساخته شده است که، از قسمت میانی کمی نوسان و تاب خورده است. از این استخوان دو عدد در بدن انسان یکی چپ و دیگری در سمت راست به وسیله ی مفصل به هم متصل می شوند. و کمربند لگنی را به وجود می آورند.

مطالعه بیشتر  آرتروز زانو

استخوان خاصره از به هم پیوستن و اتصال سه استخوان نظیر:

 • ایلیوم: به یک لبهٔ ضخیم و برجسته که در حد تحتانی ناحیه پهلو قابل لمس است، ایلیاک گفته می شود. ایلیاک، بزرگ ترین و عریض ترین قسمت هیپ بوده و در بالای آن قرار گرفته است. و بزرگ تر شدن ایلیوم سبب به وجود آمدن بال های ایلیوم می شود. که این بالهای ایلیوم دارای دو سطح داخلی و خارجی می باشد. به علاوه ایلیوم دو پنجم فوقانی استابولوم را می سازد.
 • ایسکیوم: ایسکیوم قسمت خلفی و تحتانی استخوان هیپ را تشکیل می دهد. تنه ایسکیوم از شاخ فوقانی و تحتانی به وجود می آید.
 • پوبیس : رباط های بین دو استخوان پوبیس در جلو و در جایی در کنار هم قرار گرفته اند. همچنین قدامی ترین قسمت استخوان هیپ به حساب می آید که، از سه قسمت تشکیل شده است از جمله:
 1. تنه پوبیس: تنه پوبیس سمت مخالف در سمفیز پوبیس، مفصل می شود. همچنین این تنه در مدیال قرار دارد.
 2. شاخ (راموس) فوقانی پوبیس: قسمتی از استابولوم است که از تنه، به طرف لترال گسترش می یابد.
 3. شاخ (راموس) تحتانی پوبیس: از تنه به سمت ایسکیوم گسترش می یابد.

آناتومی لگن چیست؟

استخوان خاجی چیست؟

استخوان خاجی یا ساکروم در پایین ستون مهره های کمر قرار گرفته است. و این استخوان دارای ریشه های عصبی هستند. و به عنوان آخرین مهره در پشت لگن، بین دو استخوان (کوهانه) محسوب می شود.

کپسول مفصل ران

کپسول مفصلی joint capsule به حفره استابولوم و سر استخوان ران که درون آن قرار دارد گفته می شود.

مطالعه بیشتر  بیماری نقرس چیست؟

این کپسول مفصلی از یک پرده مانند پوست انسان درست شده است.اما این پرده از بافتی بسیار محکم و قابل انعطاف تشکیل شده است. در بالا این کپسول به دورتا دور حفره استابولوم و در پایین به پایین تر از گردن استخوان ران متصل می شود. مفصل ران به علت همین کپسول محکم، بعد از مفصل شانه، بیشترین دامنه حرکتی را در بدن ایفا میکند.  زیرا درون این کپسول یک مایعی وجود دارد که به آن مایع مفصلی می گویند. این مایع مفصلی در سراستخوان ران و حفره استابولوم وجود دارد. وجود این مایع در استخوان هم سبب راحت تر و روان تر شدن حرکت مفصل وهم باعث تغذیه غضروف مفصلی می گردد.

عضلات کف لگن خاصره

وظیفه این عضلات کنترل دفع ادرار و مدفوع است که،  به پایین ترین قسمت های استخوان های لگن می چسبند.

آناتومی عروق و اعصاب لگن و استابولوم

شبکه های عصبی لومبار و ساکرال Lumbar and sacral plexus از ریشه های عصبی بین مهره های کمری و خاجی (ساکروم) که به هم دیگر پیوند خورده اند و یک شبکه در هم تنیده عصبی را به وجود می اورند، گفته می شود.

این شبکه های عصبی از اعصاب مهمی انشعاب می یابد. که این انشعابات عبارتند از:

 • ابتوراتور: نام یک حلقه استخوانی در استخوان بی‌نام است. که در جلوی لگن خاصره قرار دارد. همچنین کناره بیرونی این سوراخ را استخوان نشیمن‌ گاهی و کناره داخلی آن را استخوان شرمگاهی تشکیل می‌دهد.
 • پوستی رانی : شاخه مستقیم از شبکه کمری و شاخه مهم دیگری از اعصاب قدامی شبکه عصبی کمری است. که از شاخه پشتی عصب دوم و سوم کمری منشأ می‌گیرد.
 • سیاتیک : مهم ترین عصبی است که از ناحیه لگن خاصره از فاصله بسیار کم پشت مفصل ران عبور میکند. و از پیوستن ریشه های عصبی که ازمهره های پایینی کمر خارج می شوند، درست است. عصب سیاتیک شاخه ای به ناحیه لگن نمی دهد و به اندام تحتانی میرود. همچنین کلفت ترین عصب بدن شناخته شده و به کلفتی آن به اندازه انگشت سبابه است.
 • فمورال یا رانی : عصب رانی یا فمورال نیز از جلوی مفصل ران عبور میکند. به این صورت که از سطح داخلی مفصل ران و نزدیک عصب ابتوراتور به کشاله ران عبور کرده است. همچنین این عصب علاوه بر فعالیت عضله چهارسر سبب حرکت عضلات کشاله ران و حس پوست کشاله ران هم می شود.
مطالعه بیشتر  تنگی کانال نخاعی

بهترین دکتر و متخصص ارتوپد در غرب تهران

دکتر مجید قربان زاده متخصص ارتوپد است مطب ایشان واقع در غرب تهراندر منطقه مرزداران است. ایشان با معاینه تخصصی فرد و زمانی که برای مراجعه کنندگان خود میگذارد بسیار کمک وافری به دوره درمان خواهد کرد. برای دریافت نوبت و مراجعه به مطب ایشان میتوانید به وبسایت رسمی دکتر مجید قربان زاده مراجعه کرده. و از طریق شماره تماس های موجود در سایت میتوانید به صورت آن لاین اقدام به دریافت نوبت دهی کرده. و در زمان معین به مطب ایشان مراجعه فرمایید.

 

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر مجید قربان زاده

پیج اینستاگرام دکتر مجید قربان زاده

کانال آپارات دکتر مجید قربان زاده

کانال نماشا دکتر مجید قربان زاده

———————————————————–

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button