انواع ترک خوردگی استخوان

علائم شکستگی استخوان

یکی از آسیب‌ های جسمانی که برای همه افراد در سنین مختلف ممکن است بنا به دلایل متفاوت اتفاق بیفتد شکستگی استخوان است، گاهی این عارضه در حد خفیف و به صورت ترکی کوچک اتفاق افتاده و در موارد شدیدتر شکستگی استخوان به طور کامل رخ می‌ دهد.

اما این عارضه اغلب با درد بسیار زیاد همراه است که به هیچ عنوان آرام نشده و حتی مصرف مسکن در این موقعیت کارساز نخواهد بود، زمانی که شکستگی استخوان اتفاق می‌ افتد علاوه بر درد، تورم بسیار زیادی را در محل مورد نظر حس خواهید کرد، به مرور زمان کبودی و تغییر رنگ این بافت اتفاق افتاده و درد ضربان‌ دار را بر روی پوست حس می‌ کنید.

اگر شکستگی بسیار وسیع باشد و آسیب به بافت‌ های مجاور وارد شده باشد ممکن است خونریزی را نیز تجربه کرده و مهم است بدانید که این عوارض خطرناک هستند و باید برای بررسی و درمان آن سریعاً اقدام کنید.

زمانی که شکستگی استخوان اتفاق می‌ افتد از روی علائم ظاهری متخصصان متوجه میشوند که شکستگی اتفاق افتاده است یا خیر و حتی میزان و شدت آسیب را مشخص می‌‌کنند.

اما از آنجایی که استخوان‌ ها بخش مهمی از سیستم حرکتی بدن به شمار می‌ آیند مهم است که حتی در صورت شکستگی وضعیت بهبود آنها به درستی سپری شود و استخوان در جای اولیه خود قرار بگیرد به همین دلیل متخصصان با انجام ام آر آی یا تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس می‌ توانند جزئیات بیشتری را از محل آسیب دیده دریافت کنند و علاوه بر استخوان‌ ها می‌ توانند عضلات اطراف و تاندون‌ ها را نیز بررسی کنند.

با وجود این روش‌ های تشخیصی محل آسیب دیده مشخص میشود و روند درمان به درستی و بدون اختلال انجام می‌ پذیرد.

مطالعه بیشتر  آرتریت روماتوئید

آیا در دیسک کمر ترک خوردگی استخوان رخ می دهد؟

آیا در دیسک کمر ترک خوردگی استخوان رخ می دهد؟

آیا در دیسک کمر ترک خوردگی استخوان رخ می دهد؟

تمامی کسانی که با دیسک کمر مواجه هستند این نگرانی دارند که آیا این عارضه می‌ تواند به شکستگی ستون فقرات ختم شود یا خیر، قبل از هر چیز مهم است بدانید که این بالشتک‌ های نرم و منعطف محافظی بین استخوان‌ های ستون فقرات هستند و زمانی که بافت آنها دچار آسیب میشود یا از بین می‌ روند استخوان‌ ها بر روی یکدیگر قرار گرفته و فشار دائمی که به آنها وارد میشود ممکن است باعث ترک خوردگی یا شکستگی استخوان‌ ها شود.

به طور کلی متخصصان بر این باورند که قرار گرفتن مهره‌ های ستون فقرات بر روی یکدیگر فشار زیادی را به همراه داشته و در اغلب موارد منجر به شکستگی استخوان‌ ها میشود.

به یاد داشته باشید که علت شکستگی مهره‌ ها عواملی همچون دررفتگی مهره‌ ها، پوکی استخوان یا سرطان متاستاتیک است، همچنین شوک ناگهانی که بر اثر ضربه یا حادثه به این محدوده وارد میشود می‌ تواند بر شکستگی ستون فقرات اثرگذار باشد.

آیا پوکی استخوان می تواند باعث ترک خوردگی شود؟

آیا پوکی استخوان می تواند باعث ترک خوردگی شود؟

آیا پوکی استخوان می تواند باعث ترک خوردگی شود؟

شکستگی استخوان یکی از آسیب‌ ها و مشکلاتی است که عموماً افراد در سنین بالاتر و به دلیل ضعف‌ های جسمانی تجربه می‌ کنند، معمولاً این عارضه برای بانوان بیش از آقایان اتفاق می‌ افتد و در پی کاهش و یا تغییراتی در میزان هورمون‌ ها این عارضه پدیدار میشود.

پوکی استخوان از آن دسته بیماری‌ هایی است که درجه‌ بندی میشود، هر چقدر که شدت آسیب بیشتر باشد فرد در معرض شکستگی‌ های وسیع‌ تر و البته حساس قرار خواهد گرفت، پوکی استخوان نوعی بیماری پیشرونده است و اگر خیلی سریع شرایط تحت کنترل در نیاید این بیماری وسعت پیدا کرده و بخش‌ های حساس بدن را دچار اختلال می‌ کند.

مطالعه بیشتر  پای ضربدری و دلایل ایجاد آن

شکستگی استخوانی که در پی پوکی استخوان اتفاق می‌ افتد ممکن است در ناحیه ستون فقرات و استخوان‌ های محکم‌ تر از جمله دست و پا اتفاق بیفتد و بخش‌ های حساس‌ تر بدن مانند لگن از این عارضه مستثنا نخواهد بود.

زمانی که ذخیره کلسیم و سایر مواد معدنی در استخوان‌ ها به حداقل می‌ رسد شرایط برای بازسازی این بافت مهم فراهم نیست و این مسئله نهایتاً به پوک شدن استخوان منجر شده و تراکم استخوان‌ ها تا حد چشمگیری کاهش می‌ یابد.

این عارضه عموماً از سنین ۳۵ سالگی رفته رفته آغاز میشود و در سنین ۶۰ تا ۷۰ سالگی به اوج خود می‌ رسد در پی ابتلا به پوکی استخوان شانس ایجاد ترک‌ های کوچک و بزرگ بر سطح استخوان‌ ها افزایش می‌ یابد، همچنین ممکن است در موارد شدیدتر شکستگی‌ های وسیع اتفاق افتاده و حتی روند بهبود این آسیب‌ ها بسیار کند و ناموفق پیش خواهد رفت.

درمان شکستگی استخوان

پس از ایجاد هرگونه آسیب در ناحیه استخوان‌ ها متخصصان با سایر روش‌ های تشخیصی بررسی خواهند کرد که آیا شکستگی اتفاق افتاده است یا خیر، اگر تشخیص پزشک شکستگی قطعی استخوان باشد تنها راه و مهمترین و کاربردی‌ ترین آن استفاده از گچ یا اسپلینت است، به این واسطه استخوان در یک جایگاه ثابت قرار گرفته و هیچ گونه حرکتی نخواهد داشت، به مرور زمان روند ترمیم و بهبودی کامل سپری میشود و استخوان‌ ها به حالت اولیه باز می‌ گردند.

اینکه شکستگی‌ ها در چه حد و اندازه ای رخ داده باشد تعیین کننده زمان بهبودی است، معمولاً ترک‌ های استخوانی بین ۶ تا ۸ هفته بهبود پیدا می‌ کنند و شکستگی‌ های شدیدتر مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

اما برای درمان شکستگی استخوان علاوه بر استفاده از گچ برای ثابت نگه داشتن استخوان نیاز است که افراد از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنند، با این کار می‌ توانند درد را تسکین داده و التهابات پیش آمده فروکش می‌ کند.

مطالعه بیشتر  دردهای لگنی

اما زمانی که استخوان آسیب دیده از گچ خارج میشود برای تقویت عملکرد استخوان و بافت‌ های مجاور نیاز است که افراد از فیزیوتراپی استفاده کنند، این برنامه کاربردی به بازتوانی بعد از شکستگی و عملکرد بهتر استخوان کمک می‌ کند و زمانی که عضلات تقویت میشوند فشار مضاعف از استخوان آسیب دیده برداشته شده و بهبود خیلی سریع حاصل می‌ گردد.

درمان خانگی جهت بهبود شکستگی استخوان

درمان خانگی جهت بهبود شکستگی استخوان

درمان خانگی جهت بهبود شکستگی استخوان

زمانی که شکستگی استخوان اتفاق می‌ افتد قطعاً روال طبیعی زندگی افراد مختل شده و تا زمانی که بهبود استخوان حاصل نشود افراد نمی‌ توانند فشاری به بخش‌ های مختلف بدن وارد کنند.

با شکستگی استخوان نیاز است که افراد مدت زمان بیشتری را به استراحت اختصاص داده و با مصرف خوراکی‌ های سالم و انواع داروهای تقویتی روند بهبود را سریع تر سپری می‌ کنند.

توجه داشته باشید که برخی از انواع مواد غذایی مانند زردچوبه به بهبود سریع‌ تر شکستگی استخوان کمک می‌ کند، شما می‌ توانید یک قاشق زردچوبه را با یک لیوان شیر گرم مخلوط کرده و بلافاصله مصرف کنید، اگر در طی شبانه روز یک بار این کار را انجام دهید سریع تر شکستگی‌ ها بهبود پیدا کرده و التهابات پیش آمده تا حد زیادی کاهش پیدا می‌ کند.

اگر برای شکستگی استخوان متخصصان گچ گرفتن را الزامی می‌ دانند بعد از باز کردن گچ می‌ توانید برای حفظ سلامت عضلات و استخوان‌ ها از روغن سنجد استفاده کنید، ترکیب روغن سنجد و روغن نارگیل کمک می‌ کند تا بهبودی سریع‌ تر حاصل شود و می‌ توانید در طی روز ۵ الی ۶ مرتبه از این روغن استفاده کنید و با ماساژ ناحیه آسیب دیده شکستگی‌ ها سریع‌ تر بهبود می‌ یابد.

متخصصان مصرف آلوورا، روغن نارگیل، روغن دانه کنجد و روغن دانه زیره سیاه را برای بهبود سریع تر شکستگی استخوان کاربردی می‌ دانند، شما می‌ توانید با مالش این روغن‌ های گیاهی بر سطح آسیب دیده روند بهبود را سریع تر سپری کرده و خیلی زود شاهد عملکرد طبیعی استخوان‌ ها خواهید بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *