شکستگی مفصل زانو

دلایل شکستگی مفصل زانو

شکستگی استخوان در بخش‌ های مختلف بدن آسیب و عارضه‌ ای جدی است که باید برای درمان آن اقدام کنید، در غیر این صورت عملکرد سیستم حرکتی بدن مختل شده و ممکن است علاوه بر آسیب دیدگی استخوان بافت‌ های مجاور نیز تخریب شوند.

از مهمترین دلایل شکستگی مفصل زانو باید به افتادن و فشار مستقیم بر ناحیه زانو اشاره کرد، زمانی که افراد از سطوح بلند پرتاب میشوند و زانو مستقیماً با اجسام سفت از جمله بتن برخورد می‌ کند شکستگی زانو اتفاق افتاده و مفصل، استخوان و بافت‌ های مجاور به طور قطعی آسیب خواهند دید.

اما انجام برخی از فعالیت‌ های ورزشی مانند دوندگی، پرش و حتی فعالیت‌ هایی که نیاز به تحرک بیشتر دارند می‌ توانند عاملی برای شکستگی مفصل زانو باشند، زمانی که ضربات شدید به زانو وارد میشوند علاوه بر آسیب دیدگی مفصل ممکن است شکستگی استخوان و یا پارگی بافت‌ ها و تاندوم‌ ها اتفاق افتاده و محدودیت‌ های حرکتی وسیع به وجود می‌ آید.

از دیگر دلایل موثر بر شکستگی مفصل زانو می‌ توان به تصادفات اتومبیل اشاره کرد، البته جراحات ناشی از اصابت گلوله و اتفاقات ناگهانی مانند کشش سریع عضله چهار سر ران می‌ تواند عاملی برای این آسیب دیدگی باشد.

به یاد داشته باشید که شکستگی استخوان زانو، شکستگی ران و دیگر بخش‌ های مجاور زانو می‌ تواند عاملی برای شکستگی و از بین رفتن مفصل زانو باشد.

آیا پارگی رباط صلیبی باعث شکستگی مفصل می شود؟

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که شکستگی مفصل زانو با پارگی ربات صلیبی ارتباط دارد، زمانی که ضربات شدید به ناحیه زانو وارد میشود احتمال آسیب دیدگی رباط صلیبی افزایش پیدا می‌ کند و زمانی که این عارضه رخ می‌ دهد ممکن است مفصل زانو نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

مطالعه بیشتر  خالی کردن زانو

اما به یاد داشته باشید که اگر رباط صلیبی پاره شود در هنگام حرکت زانو صدای تق تق داده و تورم و التهاب به سرعت پدیدار می‌ گردد، عموماً پارگی رباط صلیبی عامل قطعی شکستگی مفصل زانو نیست اما اگر سریعاً برای درمان این عارضه اقدام نکنید می‌ تواند سلامت مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا پوکی استخوان شکستگی مفصل زانو را در پی دارد؟

آیا پوکی استخوان شکستگی مفصل زانو را در پی دارد؟

آیا پوکی استخوان شکستگی مفصل زانو را در پی دارد؟

حتماً شما هم می‌ دانید که پوکی استخوان مسئله و بیماری نگران کننده‌ ای است که ممکن است گریبان افراد را از سنین میانسالی به بعد بگیرد، اما پوکی استخوان یکی از مهمترین عوامل موثر بر آسیب دیدگی زانو، مفصل زانو و دیگر بخش‌های آن است.

به طور کلی سیستم حرکتی بدن از استخوان، مفاصل، رباط ها و تاندوم‌ ها تشکیل شده که به واسطه ماهیچه‌ ها و عضلات پوشیده میشوند.

اما زمانی که استخوان‌ ها تراکم خود را از دست بدهند به مرور زمان بافت آنها پوک شود شکستگی به راحتی و با کوچک‌ ترین ضربات اتفاق می‌ افتد، برخی از اندام‌ های حرکتی مانند زانو هر لحظه فشار بدن را متحمل شده و اگر پوکی استخوان اتفاق بیفتد علاوه بر بخش استخوانی مفاصل نیز تحت تاثیر و فشار مضاعف قرار می‌ گیرند و باعث از بین رفتن این محدوده حساس خواهد شد.

با تمام این تفاسیر پوکی استخوان را می‌ توان عاملی بر شکستگی مفصل زانو دانست و در تخریب این بخش‌ های حساس موثر است.

چگونه از شکستگی مفصل زانو جلوگیری کنیم؟

مراقبت از بدن مهمترین کاری است که همه افراد باید انجام دهند و از سنین جوونی باید از سلامت خود مراقبت کرده تا در سنین میانسالی با مشکلاتی از جمله شکستگی استخوان، کاهش تراکم استخوان‌ ها و آسیب دیدگی مفاصل و تاندوم‌ ها مواجه نباشند.

مطالعه بیشتر  تنگی کانال نخاعی

با چند راهکار ساده می‌ توانید از شکستگی استخوان و مفاصل زانو جلوگیری کرده و همواره عملکرد طبیعی این بخش حساس از سیستم حرکتی را خواهید داشت، اگر به دنبال راهکاری برای حفظ سلامت مفصل زانو هستید باید از بروز بیماری‌ هایی همچون پوکی استخوان جلوگیری کنید.

به یاد داشته باشید که اگر هنگام انجام تمرینات ورزشی یا فعالیت‌ های مربوط به شغل خود از لوازم ایمنی استفاده کنید به هیچ عنوان در معرض شکستگی قرار نخواهید گرفت، اما مهم است که با تقویت بدن و پیشگیری از بیماری‌ های مختلف همچون آرتروز و سایش استخوان‌ ها از بروز شکستگی مفاصل جلوگیری نمایید.

به یاد داشته باشید که جنسیت و ژنتیک عاملی موثر بروز بیماری‌ های استخوانی است معمولاً بانوان به دلیل تغییرات هورمونی وسیعی که در بارداری و یائسگی تجربه می‌ کنند بیش از آقایان در معرض پوکی استخوان قرار می‌ گیرند و مهم است که برای کمتر کردن آسیب‌ های زانو و تخریب مفاصل حتما ًپیش از سنین میانسالی از انواع مکمل ها استفاده نمایند.

برای پیشگیری از آسیب‌ های مربوط به زانو، استخوان‌ ها و به ویژه مفاصل باید روال زندگی خود را اصلاح کرده و از مواد مضر همچون سیگار و انواع دخانیات و حتی تنباکو استفاده نکنید، به خاطر داشته باشید که با داشتن رژیم غذایی سالم و مصرف مکمل‌ های استخوان‌ ساز و تقویت کننده به پیشگیری از این عوارض کمک شایانی می‌ کنید.

درمان شکستگی مفصل زانو

درمان شکستگی مفصل زانو

درمان شکستگی مفصل زانو

زمانی که شکستگی مفصل زانو اتفاق می‌ افتد متخصصان در قدم اول به دنبال علت آسیب هستند و با برطرف کردن مشکل اصلی می‌ توانند شرایط بهبود را فراهم سازند، در اولین قدم متخصصان از سایر روش‌ های تشخیصی استفاده می‌ کنند و سعی دارند که با آزمایش تراکم استخوان و انواع تصویربرداری علت، شدت و محل آسیب را مشخص کنند.

مطالعه بیشتر  بهترین متخصص ارتوپد در تهران

قطعاً با در اختیار داشتن این اطلاعات شرایط درمان بهتر سپری میشود اما مهم است که برای بهبود این معارضه حتماً به پزشکانی مراجعه کنید که در این زمینه تخصص کافی و مهارت لازم را دارا هستند.

اگر بعد از انجام روش‌ های تشخیصی شکستگی مفصل زانو به طور قطعی اعلام شود متخصصان با گچ گرفتن برای بهبود شکستگی اقدام می‌ کنند با استفاده از گچ تکان خوردن زانو را محدود کرده و زمانی که پا در یک موقعیت ثابت قرار می‌ گیرد جوش خوردن شکستگی‌ ها و ترمیم بافت‌ های آسیب دیده بهتر و سریع‌ تر طی میشود.

اما روش دیگر برای بهبود شکستگی مفصل زانو دارو درمانی است، متخصصان از داروی ضد درد استفاده کرده و به واسطه برخی از انواع داروها التهابات پیش آمده را تسکین می‌ بخشند، تمامی کسانی که با آسیب‌ های زانو مواجه هستند باید انجام تمرینات کششی و فیزیوتراپی را در برنامه خود بگنجانند، با این کار بخش‌ های مجاور زانو تقویت شده و حداقل میزان فشار به زانوی آسیب دیده وارد خواهد شد، با این کار علاوه بر افزایش قدرت عضلانی، انعطاف پذیری بیشتر و دامنه حرکتی بالاتری را در اختیار خواهید داشت و با فیزیوتراپی و کاردرمانی شرایط بهبود فراهم میشود.

اگر با شکستگی مفصل زانو مواجه هستید حتماً مراقبت‌ هایی که پزشک به شما توصیه می‌ کند را مو به مو انجام دهید، حتی برای نشستن و برخاستن باید بدن را در پوزیشن مناسب قرار داده و تمامی داروها و مکمل‌ های تجویز شده را در زمان بندی مشخص با دوز مناسب مصرف کنید، به خاطر داشته باشید که در این برهه زمانی مصرف خوراکی‌ های مقوی به بهبود سریع تر آسیب کمک می‌ کند پس نباید از این نکات ساده اما کاربردی غافل شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *