عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر ؟ دیسک کمر چیست؟ فتق دیسک چیست ؟ روش استفاده از جراحی دیسک کمر با لیزر چگونه است؟ دیسک کمر از چند قسمت تشکیل شده است؟ آیا جراحی لیزر ستون فقرات درد دارد؟ خطرات و عوارض جانبی چیست؟

دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر مراحل مختلفی دارد که هم می تواند خفیف ، متوسط و شدید باشد.

در مواردی که دیسک کمر خفیف و متوسط است، پزشکان می تواند برای درمان آن از روش جراحی با لیزراستفاده کنند. ولی در مواردی که دیسک کمر شدید است و فتق دیسک اتفاق افتاده است، این درمان دیگر برای بیمار تجویز نمی شود.

فتق دیسک چیست ؟

زمانی رخ می دهد که افراد جسم سنگینی بلند کرده باشند و یا ضربه شدیدی به ستون فقراتشان وارد شده باشد یا به مرور زمان خود به خود در ستون فقرات به وجود آمده باشد. که در این مواقع، بخش مرکزی دیسک که به آن هسته دیسک یا (نوکلئوس پالپوزوس) می گویند، از قسمت محیطی و اطراف دیسک یعنی آنولوس فیبروزوس خارج و آزاد شده باشند. که همین امر سبب فشار بر روی ریشه های عصبی در افراد و همچنین منجر به ایجاد علائم بالینی می گردد.

مطالعه بیشتر  اصلاح انحرافات استخوان و مفاصل

هنگامی که افراد دچار فتق دیسک شده اند دیگر روش درمانی لیزر برایشان پاسخ گو نیست. چرا که فتق دیسک سبب تنگی کانال می شود. بر همین اساس روش درمانی لیزر جواب نمی دهد.

روش درمانی لیزر برای چه افرادی استفاده می شود؟

پزشکان معمولا این روش را برای افرادی که دچار دیسک کمر خفیف و متوسط شده اند، استفاده می کنند. عوارض روش درمانی لیز نسبت به جراحی های دیگر بسیار کم تراست. زیرا در هنگام جراحی با لیزر، برش عمیق و خونریزی شدیدی درافراد ایجاد نمی شود. بر همین اساس دوره نقاهت بهتری را سپری می کنند.

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

روش استفاده از جراحی دیسک کمر با لیزر

پزشکان این روش را معمولا از طریق آندوسکوپی انجام می دهند به این صورت که در ابتدا یک برش 8میلی متری را در ستون فقرات ایجاد می کنند و از طریق همان برش، تجهیزات جراحی کوچک را از طریق آندوسکوپ وارد سوراخ می کنند.

برای انجام این عمل در افرادی که دچار دیسک خفیف شده اند، از بیهوشی موضعی استفاده می کنند و مانند جراحی های دیگر بیهوشی عمومی لازم و حیاتی نیست. در این روش از ابزاری لوله مانند در دستگاه های جراحی که دارای اشعه ایکس است، به منظور برداشتن بافت از مرکز و هسته دیسک استفاده می شود. به این صورت که پزشک ارتوپد سوزن و یا گاید را به سمت دیسک کمر منتقل می کند و با استفاده از این سوزن و لیزر، آب دیسک کمر را کاهش می دهیم .

پزشکان با برداشتن بافت در هسته دیسک، تمامی فشاری که باعث فشرده شدن دیسک می شود را بر می دارند. که با برداشتن فشار، تمامی دردی که ناشی از دیسک کمر بوده، از بین می رود. برش ایجاد شده در ناحیه ستون فقرات آنقدر باریک است که با پانسمان کوچک می توان آن را پوشاند.

مطالعه بیشتر  بازسازی رباط صلیبی و مینیسک

به طور کلی این عمل، یک جراحی سرپایی محسوب می شود. و میزان تهاجمی این عمل بسیار کم است و مدت زمان این عمل برای افراد، تنها 30 دقیقه طول می کشد.

دیسک کمر از چند قسمت تشکیل شده است؟

دیسک از دو قسمت درست شده است که یکی از قسمت های آن حلقه ای می باشد که، در طراف و خارج دیسک قرار گرفته است . و دیگری هسته دیسک که حاوی مقدار زیادی آب است که، در داخل حلقه دیسک می باشد. درعلم پزشکی حلقه دیسک را آنولوس فیبروزوس و هسته ی دیسک را نوکلئوس پولپوزوس می نامند.

حلقه ی دیسک تشابه زیادی به پیاز دارد. و مانند پیاز لایه لایه است. بر همین اساس حلقه دیسک از 32 لایه تشکیل و به هم تنیده شده است. حال اگر این لایه ها در حلقه دیسک پاره شود (چه عمودی و چه افقی)، سبب بیماری های مختلفی در دیسک افراد می شود.

وقتی که دیسک در افراد رخ می افتد، آب داخل دیسک به مرور زمان افزایش می یابد و همین امر سبب افزایش فشار داخل دیسک می گردد. که این فشار زیاد منجر به تشکیل توده ای در دیسک می شود.

پزشکان با استفاده از لیزر، آب داخل دیسک را تبخیر می کنند. با انجام اینکار تمامی فشاری که بر روی نخاع و اعصاب سیاتیک وجود دارد کم تر می شود و به مرور از بین می رود.

آیا جراحی لیزر ستون فقرات درد دارد؟

همینطور که در بالا اشاره شد، این عمل به صورت سرپایی و با بیهوشی موضعی صورت می گیرد و به دلیل آن که از طریق سوزن این عمل انجام می شود، حداقل میزان تهاجمی را برای افراد دارد و نسبت به عمل جراحی باز ستون فقرات درد کم تر و عوارض کمتری دارد.

مطالعه بیشتر  رباط صلیبی چیست؟

خطرات و عوارض جانبی چیست؟

استفاده از لیزر برای درمان دیسک کمر می تواند عوارض بسیار نادری را برای افراد به همراه داشته بشد. زیرا این عمل کاملا تحت تصویر برداری و هم زمان رادیولوژی صورت می گیرد. ولی گاه ممکن است عوارض های ناچیزی را به دنبال داشته باشد که عبارتند از:

  • بی‌حسی موقت
  • ضعف موقت
  • آسیب ناشی از کاربرد نادرست لیزر

 بهترین دکتر و متخصص ارتوپد در غرب تهران

دکتر مجید قربان زاده متخصص ارتوپد است. مطب ایشان واقع در غرب تهران در منطقه مرزداران است. ایشان با معاینه تخصصی فرد و

زمانی که برای مراجعه کنندگان خود می گذارد، بسیار کمک وافری به دوره درمان خواهد کرد.

برای دریافت نوبت و مراجعه به مطب ایشان می توانید به وبسایت رسمی دکتر مجید قربان زاده مراجعه کرده، و از طریق شماره تماس های موجود در سایت می توانید به صورت آنلاین اقدام به دریافت نوبت دهی کنید. و در زمان معین به مطب ایشان مراجعه فرمایید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر مجید قربان زاده

پیج اینستاگرام دکتر مجید قربان زاده

کانال آپارات دکتر مجید قربان زاده

کانال نماشا دکتر مجید قربان زاده

———————————————————–

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *